FOTOĞRAF ATÖLYESİ

8.11.2012

AYNASIZ FOTOĞRAF MAKİNALARI


Nikon V1
AYNASIZ FOTOĞRAF MAKİNALARI

Avantajları :
 
1. Ayna ve pentaprizm mekanizması olmadığı için daha küçük gövde yapısı tasarlanmasına izin veren teknoloji (ki asıl amaç budur.)


2. Hareketli,hassas parçaların azalması,daha sağlam,dayanıklı tasarımlar mümkün
 

3. HD Video özelliklerini aynasız sistemlere uygulamak daha kolay ve verimli


Dezavantajları :

         1. Aynalı sistemler auto focus, odaklanma özelliklerini Phase Detection sistemi kullanarak yaparlar, aynasız sistemler ise kontrasta dayalı autofocus kullanırlar, bunun dezavantajı özellikle hızlı hareketli konularda aynasız sistemler DSLR'ler kadar başarılı değildir. (İki sistemin nasıl çalıştığını anlatmak tamamen ayrı bir konu.)


2. Ayna olmadığı için optik,eşanlı viewfinder bulunamaz,ancak elektronik viewfinder sistemleri kullanılabilir,bu da aydınlatmanın az olduğu ortamlarda zaman zaman sıkıntı yaratabilir.


3. Yapılan testlerde az aydınlatılmış ortamlarda aynasız sistemlerin aynalı sistemlere göre daha başarısız oldukları ortaya çıkmış.

Aynasız sistemlerin son 3 yıldır piyasada oldukları ve bu süreç içerisinde bile büyük gelişmeler kaydettikleri gözden kaçmıyor. Ancak teknolojinin yeni olması fiyatların olması gerekenden yüksek olmasına neden oluyor.

        Yanlış anlaşıldığını düşündüğüm bu sistemler profesyonel fotoğrafçılar için hiç bir zaman alternatif olamayacaktır. Eskiden DSLR-Like adı altında bir kategori vardı (ki hala var) , aynasız sistemler ve Nikon'un SLT serisi gibi yeni uygulamalar tamamen DSLR fotoğraf makineler ile alt grupları arasındaki boşlukları doldurmaya yönelik teknolojilerdir.